Bettelheim: Życie i dziedzictwo

Fotografia Bruno Bettelheima na okładce tej nowej i mistrzowskiej biografii zawiera wiele potężnych i sprzecznych obrazów, które przyszły określić tego skomplikowanego człowieka. Siedzi, czytając przed kunsztownym kandelabrem, starszego mężczyznę z wyrazem takiej głębi, że można w nim znaleźć mądrość, znużenie, pogardę, niecierpliwość, ciepło, a przede wszystkim bezpośrednią intensywność. To właśnie autorka, Nina Sutton, urodzona w Wielkiej Brytanii francuska dziennikarka, opowiedziała historię Bettelheima w taki sposób, aby umożliwić ekscytującą eksplorację życia tego niezwykłego człowieka. Bruno Bettelheim jest prawdopodobnie najbardziej znany w tym kraju jako dyrektor Szkoły Orthogennej, szkoły dla dzieci poważnie zaburzonych, związanych z University of Chicago. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ta szkoła zyskała sławę wraz z jej dyrektorem za pionierski sposób wykorzystania intensywnej terapii opartej na zasadach psychoanalitycznych w celu leczenia poważnych zaburzeń psychicznych w dzieciństwie. Nawet gdy osiągnął szczyt sławy i szacunku, pojawiły się kontrowersje, ponieważ szkoła zaczęła przyjmować autystyczne dzieci, dzięki finansowaniu z dużej dotacji Fundacji Forda, i próbowała wyleczyć ich tymi samymi metodami. Dla niektórych nazwisko Bettelheima będzie zawsze powiązane z przestarzałymi założeniami dotyczącymi psychologicznej przyczyny zaburzeń autystycznych.
Bettelheim zdobył sławę dzięki Miłości za mało: leczenie dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi (Glencoe, Ill .: Free Press, 1950), Truants from Life: Rehabilitacja dzieci z zaburzeniami emocjonalnymi (Glencoe, Ill .: Free Press, 1955), oraz Pusta forteca: Infantile Autism i Birth of Self (New York: Free Press, 1967). Wraz z publikacją The Use of Enchantment: The Meaning and Worthance of Fairy Tales (Nowy Jork: Alfred A. Knopf) w 1976 roku, jego reputacja dotarła do szerszych, bardziej popularnych kręgów. Jego samobójstwo w 1990 r. Było ogromnym szokiem dla społeczeństwa i społeczności akademickiej. Było to również, dla wielu kolegów i byłych studentów i pacjentów, wielką zdradą. Po jego samobójstwie w mediach pojawił się ciągły okrzyk i kontrowersje, ponownie analizujące reputację Bettelheima. Sutton rozpoczyna swoją książkę prologiem opisującym tę kontrowersję i jest to dramatyczny początek. Kontrowersje po jego śmierci odzwierciedlały wiele paradoksów samego Bettelheima, a przy badaniu tych paradoksów Sutton dąży do uzyskania rzetelnego obrazu Bettelheima.
Pozorne sprzeczności w życiu Bettelheima są skrajne. Był czczony jako wielki psychoanalityk, ale nigdy nie otrzymał formalnego treningu psychoanalitycznego. Był on więźniem obozu koncentracyjnego, który ostrzegł prezydenta Franklina Roosevelta i amerykańską opinię publiczną przed realiami obozów koncentracyjnych, a jednocześnie rozwścieczył ocalałych z obozów śmierci, krytykując ojca Anny Frank za myślenie w getcie , obwiniając go za schwytanie. Był namiętnie empatyczny wobec trudnej sytuacji dzieci z zaburzeniami, obejmując ich punkt widzenia (często kosztem rodziców), ale został oskarżony o bicie dzieci w swojej szkole. Był ekspertem w dziedzinie rodzicielstwa, ale jego relacje z własnymi dziećmi były w najlepszym wypadku kłopotliwe
[podobne: agaricus, hurtownia portfeli, belimumab ]
[przypisy: konizacja chirurgiczna szyjki macicy, koronografia ryzyko, kostniak leczenie ]

Bettelheim: Życie i dziedzictwo

Fotografia Bruno Bettelheima na okładce tej nowej i mistrzowskiej biografii zawiera wiele potężnych i sprzecznych obrazów, które przyszły określić tego skomplikowanego człowieka. Siedzi, czytając przed kunsztownym kandelabrem, starszego mężczyznę z wyrazem takiej głębi, że można w nim znaleźć mądrość, znużenie, pogardę, niecierpliwość, ciepło, a przede wszystkim bezpośrednią intensywność. To właśnie autorka, Nina Sutton, urodzona w Wielkiej Brytanii francuska dziennikarka, opowiedziała historię Bettelheima w taki sposób, aby umożliwić ekscytującą eksplorację życia tego niezwykłego człowieka. Bruno Bettelheim jest prawdopodobnie najbardziej znany w tym kraju jako dyrektor Szkoły Orthogennej, szkoły dla dzieci poważnie zaburzonych, związanych z University of Chicago. W latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ta szkoła zyskała sławę wraz z jej dyrektorem za pionierski sposób wykorzystania intensywnej terapii opartej na zasadach psychoanalitycznych w celu leczenia poważnych zaburzeń psychicznych w dzieciństwie. (więcej…)